Ekstrem varme ændrer Tour-planen: Vingegaard og Valgren får ny udfordring

Den ekstreme hedebølge i Frankrig har tvunget Tour de France-arrangørerne til at forkorte søndagens 9. etape med 30 kilometer. Ruten er nu 155,5 kilometer lang.

For Jonas Vingegaard kommer ændringen, mens han jagter tid på den gule trøje. Danskeren er inden etapen 2 minutter og 42 sekunder efter Tadej Pogacar i det samlede klassement.

Også Michael Valgren får en ny mulighed på den kuperede etape, som trods ruteforandringen fortsat byder på fire kategoriserede stigninger.

Forkortelsen skyldes et rødt varmevarsel i departementet Corrèze i det centrale Frankrig. Arrangørerne oplyser, at ændringen skal sikre en forsvarlig afvikling af etapen under de ekstreme vejrforhold.

Starten går fortsat klokken 13.45, mens målgang nu forventes omkring klokken 17.30. I alt stiller syv danske ryttere til start på dagens Tour-etape.

af Christian Kjeldsen

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Meiner Nørgaard langer ud efter budgetprocessen på Mors

Han kritiserer både den politiske retning og det, han kalder manglende åbenhed fra konstitueringsgruppen, der består af A, B, C, SF og DF.
2 min read
Mors, Topnyheder

Radikale: Vi vil ikke låse os fast før budgetforhandlingerne på Mors

Hvor meget der kan ændres i det kommende sparekatalog, afhænger ifølge De Radikale i høj grad af, hvor stort et beløb kommunen ender med at skulle finde.
3 min read
Mors, Topnyheder

Dansk Folkeparti holder kortene tæt til kroppen omkring budget på Mors

Dansk Folkeparti vil endnu ikke melde konkrete besparelser eller politiske krav ud i forbindelse med Morsø Kommunes kommende budget.
3 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.