Efter 40 år i spidsen: Søren Hundahl giver direktørposten videre

Efter mere end 40 år i spidsen for maskinforretningen J. Hundahl A/S i Thisted træder Søren Hundahl nu tilbage som direktør. Fremover overtager Claus Mandrup Sørensen posten, mens Søren Hundahl fortsætter i virksomheden i en mere tilbagetrukket rolle.

Ifølge Søren Hundahl er skiftet en del af det generationsskifte, der blev indledt for flere år siden.

– Der er ikke noget drama over, at jeg har taget beslutningen nu. Det har hele tiden været en del af den glidende generationsskifteproces, siger han til Ligehernu.

Claus Mandrup Sørensen og Martin Dalgaard blev en del af ejerkredsen for otte år siden og sidder i dag på 80 procent af virksomheden.

Søren Hundahl har siden 1984 drevet familievirksomheden sammen med sin bror Erik Hundahl. Virksomheden blev grundlagt i Nors i 1910 og har i dag omkring 65 medarbejdere samt afdelinger i Thisted og Skive.

Foto : J Hundahl

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Fra Mors-Thy til landsholdet: Lorik Zogaj får debut for Kosovo U20

Mens storebror Shaban allerede har etableret sig på Kosovos A-landshold, har Mors-Thy Håndbold Akademis Lorik Zogaj nu taget det første skridt på den internationale håndboldscene med sin debut for Kosovos U20-landshold.
2 min read
Alarm 112/114, Mors, Topnyheder

Ukrudtsbrændere udløste to brande på to dage

En ukrudtsbrænder var formentlig årsag til to brande ved Nykøbing på to dage – med vidt forskellige udfald.
1 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Fra mark til middag: Thy vil sætte lokale råvarer på gæsternes tallerken

Bag initiativet står Destination Nordvestkysten, som ønsker at styrke båndet mellem dem, der producerer råvarerne, og dem, der serverer dem.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.