DMI varsler snestorm hele onsdag

OPDATERET 12.45

DMI har udsendt et varsel om en kategori 2 snestorm fra onsdag morgen 11.00 til cirka 23.00. 

Der kan falde mellem 10 og 15 cm sne på 6 timer og sammenlagt 10-20 cm i varslingsperioden – og 10-13 meters vind i sekundet.

Den varslede snestorm vil lægge yderligere pres på såvel den offentlige trafik som bilisterne og borgerne opfordres til at holde sig orienteret via rejseplanen.dk samt trafikken.dk.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Ikke-kategoriseret

Over 300 millioner kroner til sundhedsindsatser på blandet andet Mors

Pengene skal bruges til nære sundhedsindsatser, herunder etablering af nærhospitaler og lokale sundhedstilbud tæt på borgerne.
2 min read
Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Sparekassen Thy afviser problemer med at få finansieret lokale boligkøb

Den problemstilling, politikerne ønsker at fremelske, eksisterer efter min bedste overbevisning ikke, siger Ole Beith.
3 min read
Thy, Topnyheder

Offentlig høring om urørt skov i Thy

Naturstyrelsen har åbnet høring af 40 forvaltningsplaner for urørt skov på statens arealer, herunder Østerild Klitplantage og Tømmerby Kær Plantage i Thy.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.