DI slår alarm: Nordjyske folkeskoleelevers faglighed er i frit fald

Otte procent af eleverne i Nordjylland forlader folkeskolen med under 02 i matematik, hvilket ibetyder, at de er dumpet faget og derfor ikke kan komme ind på en ungdomsuddannelse. I Morsø ser det værst ud, hvor hele 15 procent af eleverne dumper. I Thisted, Jammerbugt og Hjørring gælder det for omkring 11 procent af eleverne.

– Det er alt for mange. Det er hverken rimeligt over for eleverne eller de virksomheder, der mangler faglært arbejdskraft. Kandidaterne til kommunalvalget bør kunne give konkrete svar på, hvordan de vil styrke folkeskolen og sikre, at Nordjylland ikke sakker bagud, siger Peter Birkegaard, der er bestyrelsesleder i DI Aalborg.

I syv ud af ti nordjyske kommuner er karaktergennemsnittet i matematik under landsgennemsnittet på 6,5. Alene i løbet af de seneste seks år er den gennemsnitlige karakter faldet i ni ud af ti nordjyske kommuner.  

Det viser en oversigt fra Dansk Industri (DI). Samtidig viser tal fra afgangsprøven og internationale undersøgelser også et fald i de nordjyske elevers læsekompetencer.

DI foreslår at kommunerne iværksætter disse initiativer:

Skolerne skal gøre eleverne klar til fremtiden

1. Kernefagligheden i folkeskolen skal styrkes – fokuser på matematik og dansk
2. Halvdelen af alle matematiklærere skal efteruddannes inden for de næste fire år
3.  Alle folkeskoler skal oprette valgfaget teknologiforståelse

Skolerne skal tættere på virksomhederne

4. Erhvervspraktik skal introducere alle unge til det brede arbejdsmarked
5. Alle kommuner skal udpege en erhvervsplaymaker
6. Brug lokale partnerskaber til at samarbejde om de unge uden job og uddannelse

Unge og virksomheder skal tættere sammen i fritiden

7. Flere unge i fritidsjob
8. Ungdomsskolen skal udbyde ”gå-til-håndværk” i deres katalog
9. Mere vejledning til ufaglærte studenter
10. Flere unge på cyklen og i kollektiv transport

Læs hele Dansk Industris ungeudspil ‘Styrk folkeskolen – og de unges vej til et godt arbejdsliv’.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Thy, Topnyheder

Risikoen for stormflod størst i Thy – faren mindre på Mors

Flere områder i Danmark er i fare, hvis der kommer i fremtiden kommer stormfloder. Thy og Mors rammes forskelligt, viser ny kortlægning.
2 min read
Mors, Topnyheder

Flere expresbusser, nye stoppesteder og tilpassede løsninger

Fra 17. januar kommer der ændringer i køreplanen for Nordjyllands Trafikselskabs (NT) busser på Mors.
4 min read
Alarm 112/114, Thy, Topnyheder

Brand i komfur: Brandfolk bar det ud !

En brand i et hus på Hamborgvej øst for Hanstholm mandag middag skyldtes røgudvikling fra et komfur.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.