Dette dyr frygtes af flest borgere i Skive, Thy og på Mors

Når kulden sætter ind, søger skadedyr ind i de vestjyske hjem.

En ny undersøgelse viser, at 17 procent af danskerne har fået synlige skader fra skadedyr det seneste år – i Region Midtjylland er tallet 15,2 procent.

Især rotter, mus og skægkræ topper listen, og GF Forsikring advarer om risikoen.

– Det kan være en lille indsats i hverdagen, der både forebygger dyre reparationer og giver tryghed, siger Lasse Rytter Leander, daglig leder af GF Skive, Thy og Mors.

Forsikringsselskabet opfordrer husejere til at tætne revner, opbevare madvarer korrekt og holde øje med kælder og loft.

Særligt mod rotter anbefales det at sikre kloakker, afløb og åbninger i bygninger.

Ikke alle forsikringer dækker skadedyrsskader som standard, så GF anbefaler at tjekke sin dækning.

Foto : Svetozar Cenisev, Unsplash

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Thy, Topnyheder

Risikoen for stormflod størst i Thy – faren mindre på Mors

Flere områder i Danmark er i fare, hvis der kommer i fremtiden kommer stormfloder. Thy og Mors rammes forskelligt, viser ny kortlægning.
2 min read
Mors, Topnyheder

Flere expresbusser, nye stoppesteder og tilpassede løsninger

Fra 17. januar kommer der ændringer i køreplanen for Nordjyllands Trafikselskabs (NT) busser på Mors.
4 min read
Alarm 112/114, Thy, Topnyheder

Brand i komfur: Brandfolk bar det ud !

En brand i et hus på Hamborgvej øst for Hanstholm mandag middag skyldtes røgudvikling fra et komfur.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.