Der er noget galt i Danmark!

Af Victor Bunk Ekelund – Næstformand hos Dansk Folkeparti Thisted.

Der er noget galt i Danmark, når vi ser en dybt antidemokratisk kultur sprede sig. Der er noget galt i Danmark, når man ikke kan gå på gaden, hvis man har udtrykt sin politiske holdning. Der er noget galt i Danmark, når uenighed ikke længere ses som en styrke.

En af de styrker, som Danmark i mange år har haft, er, at vi har givet plads til uenighed. Det er en helt fundamental del af et demokratisk samfund, at vi ikke altid er enige. En let måde at vurdere, om et samfund er sundt, er ved at kigge på, om der gives plads til uenighed.

Desværre ser vi gang på gang eksempler på folk, som råbes af, spyttes efter eller direkte bliver overfaldet på gaden, udelukkende fordi de har udtrykt deres politiske holdning. Selv har jeg prøvet at blive råbt efter, spyttet efter og endda filmet på åben gade, udelukkende fordi folk er uenige med min politiske holdning. Sådanne oplevelser er selvfølgelig ikke behagelige at stå i som privatperson, men min bekymring rækker langt udover det.

Denne kultur spreder sig meget hurtigt lige nu, især blandt unge, men også i andre aldersgrupper. Det er farligt for hele demokratiet. Grunden til, at USA ser ud, som de gør i dag, er, fordi kløften mellem de to fløje er blevet for stor. Ingen af deres partier giver plads til uenighed, og de nægter at samarbejde med hinanden. Det må vi ikke lade ske i Danmark.

Som nævnt før har jeg selv prøvet at stå i ubehagelige situationer. Det at folk råber efter mig rammer mig ikke personligt. Det siger mere om dem end om mig. Men ikke alle er lige så heldige. For nyligt blev to unge mennesker overfaldet i København, da de hang valgplakater op for Socialdemokratiet.

Vi har også set det blandt folkevalgte politikere, som bliver overfaldet, spyttet på eller skubbet til på gaden. Den kultur er vi nødt til at tage afstand fra som samfund.

Det er ikke kun i virkeligheden, at tonen er hård. På internettet er det ofte voksne borgere, der sviner andre til. Det skaber en os-mod-dem mentalitet, som er lige så skadelig.

Selvfølgelig skal der være plads til kritik og debat, men vi skal kunne skille personen fra politikken. Angreb på personer skaber kun hadkultur. Hvis vi vil styrke demokratiet i Danmark, er vi nødt til at turde være uenige.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Man skaber ikke nærhed ved at flytte hjælpen 100 kilometer væk

Somatiske læger transporteres allerede mellem Aalborg og Thisted. Hvorfor undersøger man ikke, om psykiatriske speciallæger kan gøre det samme, før man flytter et helt behandlingstilbud væk fra Thy?
4 min read
Sport, Thy, Topnyheder

Malthe efter skuffelsen: Vi kniber ballerne sammen

En lovende start blev til en tung afslutning for Thy-køreren Malthe Jakobsen og Team Peugeot TotalEnergies ved VM-løbet over seks timer i brasilianske São Paulo.
3 min read
Regionalt, Topnyheder

Nordjysk medlem af Europaparlamentet meldt for racisme

Kristoffer Storm, der er medlem af Europa-Parlamentet for Danmarksdemokraterne og fra Aalborg, er blevet politianmeldt af et andet parlamentsmedlem.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.