Børge Holm fra Thisted og Jørn Mørup fra Stuer havde kun 1 fejlkørsel i hele løbet og var tilmed hurtigst af alle.
Årets Danmarks Mesterskab i bilorientering afvikles over seks afdelinger og efter tre af de seks afdelinger er de forsvarende Danmarks Mestre, Børge Holm fra Thisted og Jørn Mørup fra Struer solidt i spidsen af mesterskabet efter at de lørdag vandt årets 3. DM afdeling med et ret stort forspring til resten af feltet.
Det var Aarhus Automobil Sport, der lørdag var arrangører af årets 3. DM-afdeling og løbet blev afviklet i et spændende terræn omkring Give og Thyregod i det midtjyske.
Med en ret suveræn sejr til Børge Holm, Thy Motor Sport og Jørn Mørup, Struer & Omegns Motor Sport er det nordvestjyske makkerpar solidt i spidsen halvvejs gennem årets DM serie. Lørdagens sejr kan nemlig suppleres af den 1. og 2. plads der tidligere på året blev opnået af Thisted/Struer mandskabet i de første 2 DM afdelinger.
En stor del af lørdagens DM afdeling ved Give blev bl.a. afviklet i en lille plantage, med et hav af veje og hvor deltagerne evne blev sat på prøve både med at finde vej, men også at få bilen med rundt i en plantage med smalle veje. En opgave Holm og Mørup formåede at løse til UG med kryds og slange. Nordvestjyderne gennemførte løbet i klart bedste tid af alle og som eneste mandskab med kun en fejlkørsel. Dermed var der et komfortabelt forspring ned til sidste års DM-sølv vindere, Frederikssund mandskabet Leon Spiegelhauer og Jan Johansen på 2. pladsen, der var næstbedst med 7 fejlkørsler i løbet.
Thy mandskabet Rene Hansen og Ole Skov tog 7. pladsen i løbet efter hele 19 gange at måtte notere 25 strafpoint for en fejlkørsel.
Thy Motor Sport var også repræsenteret i den næsthøjeste række, A-klassen,
Finn Hvidbjerg og Bjarne Nielsen tog 1. pladsen med 8 fejl
Erik Hald og Bjarne Madsen tog 2 pladsen med 9 fejl
Ole Bach og Bjarne Agesen tog 9. pladsen med hele 20 fejl
Årets Danmarks Mesterskab er først afgjort når de sidste 3 afdelinger er afviklet i efteråret.
Resultat, Give Dækcenter Løbet, DM 3 og JFM 4.
Aarhus Automobil Sport – lørdag den 24. maj 2025.
Mesterklassen:
Nr. 1 | Børge Holm, Thisted – Jørn Mørup, Struer | 72 Strafpoint |
Nr. 2 | Leon Spiegelhauer – Jan Johansen, Frederikssund | 255 Strafpoint |
Nr. 3 | Poul Brøndum – Egon Brøndum, Randers | 430 Strafpoint |
Stillingen DM i bilorientering efter 3 afdelinger:
Nr. 1 | Børge Holm, Thisted – Jørn Mørup, Struer | 148 point |
Nr. 2 | Leon Spiegelhauer – Jan Johansen, Frederikssund | 143 point |
Nr. 3 | Jesper Hedevang – Svend Erik Hedevang, Ikast | 139 point |
Nr. 4 | Morten Jäger – Bent Mikkelsen, Struer | 138 point |
Indhold og foto : Thy Motorsport