DanmarksDemokraterne klar til KV2025 i Thy

Fra DanmarksDemokraterne i Thy:

Danmarksdemokraterne stiller med et stærkt og mangfoldigt hold til kommunalvalget i 2025. Fælles for kandidaterne er, at de alle kommer med solide erfaringer fra det virkelige liv, hvor arbejde, frivillighed og familie danner grundlaget for deres engagement i lokalpolitik.

Spidskandidat: Dorrit Kærgaard
56 år, bosat lidt udenfor Vilsund med sin familie. Arbejder i administrationen på Vilsund Blue. Aktiv i skolebestyrelse, foreningsliv og som førstehjælpsinstruktør hos Røde Kors. Hun er engageret i lokalsamfundet og kritisk overfor de mange regler og love, der skaber skævvridning mellem provinsen og storbyerne.

Dorrit vil arbejde for bedre sundhedstilbud, stærkere støtte til iværksættere og en natur i Thy, der er fri og tilgængelig for alle.

– Jeg stiller op, fordi jeg mener, at der er brug for mere sund fornuft i kommunalpolitikken. Vores område skal udvikles med respekt for både mennesker, erhverv og natur, siger hun.

Øvrige kandidater:

Steffen Krog
29 år, Steffen blev uddannet tømrer i 2017 og har siden arbejdet blandt andet som pedel på en efterskole.

Det seneste år har han taget enkeltfag på HF med henblik på at begynde en pædagoguddannelse.

Han har i mange år været aktiv i børne, teenage og ungdomsarbejdet i kirkelige miljøer.

Steffen stiller op for Danmarksdemokraterne for at kæmpe for bedre forhold for unge der er et område, der de senere år er blevet hårdt presset af nedskæringer og lukning af tilbud, ikke mindst for de sårbare unge.

Lars Westergaard
52 år, opvokset på landbrug i Nors, selv landmandsuddannet.

Bor i Tved på et deltidslandbrug og arbejder til daglig som maskinfører i en grusgrav. Far til to børn på 13 og 16 år.

Har været politisk aktiv i 32 år.

Lars vil kæmpe for et stærkt Thy, hvor iværksættere trives, natur og fjord udnyttes klogt, og hvor bureaukratiet fra København ikke kvæler lokalsamfundene.

Nina Røntved Krog
Gift med Kim, som er landmand, mor og bedstemor.

Uddannet lærer og med bachelor i specialpædagogik.

Har arbejdet på både specialskoler, folkeskoler, fabrikker og i detailhandlen. Selvstændig erhvervsdrivende og aktiv i frivilligt arbejde med unge, sårbare, børn og skolebestyrelser.

Nina er en glad og positiv person, der ser muligheder frem for begrænsninger.

Fælles vision
Vi tror på, at politik skal tage udgangspunkt i virkeligheden.

Derfor lytter vi til jer, der bygger, passer, plejer, underviser og får hverdagen til at hænge sammen.

Alt for ofte føler folk sig overset af politikere, der taler mere end de lytter.

Vi vil den modsatte vej: tættere på borgerne, tættere på hverdagen og tættere på løsningerne.

Vi kommer med nye kræfter og friske idéer, men også med erfaring fra virkeligheden. Hos os er det ikke fine ord, men konkrete handlinger, der tæller.

Danmarksdemokraterne er folkets stemme og vi er klar til at gøre en forskel.

Holdet går til valg på at styrke nærdemokratiet, støtte erhvervslivet, skabe flere arbejdspladser lokalt og sikre, at både børn, unge, ældre og især de sårbare unge igen får en stærkere stemme i kommunalpolitikken.

– Vi er mennesker fra det virkelige liv – vi ved, hvordan hverdagen ser ud udenfor byrådssalen. Vi ønsker at bruge vores erfaringer til at skabe en kommune, der tager udgangspunkt i borgernes behov og muligheder, lyder det fra kandidaterne.

af Redaktionen

Relaterede artikler

Kultur, Mors, Topnyheder

Sjældent fossilfund gjort i molergraven på Mors

Et nyt og særdeles velbevaret fossilfund har vakt begejstring hos Museum Mors og Fossilmuseet.
1 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Iværksætteriet blomstrer i Thy: 304 nye virksomheder på ét år

Nu inviteres både nye og kommende iværksættere til endnu en iværksættercafé – denne gang med fokus på dét store skridt fra soloiværksætter til arbejdsgiver.
2 min read
Kultur, Thy, Topnyheder

Festen for fiskene genopliver Nordatlantisk ånd i Hanstholm

Fra 6. juni til 30. august inviterer sommerudstillingen Festen for fiskene publikum ind i et univers af kunst, historie og fællesskab med værker af Kirsten Klein, Steen Folmer, Erland Knudssøn Madsen, Tróndur Patursson og Kurt Tegtmeier.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.