Af Brian Nielsen, medlem af Thisted kommunalbestyrelse for Nye Borgerliges. Ansat i forsvaret.
Skal Danmark have udpeget superhavne så skal Hanstholm Havn være en del af det.
I disse år står Danmark over for en ny virkelighed. Krigen i Ukraine har mindet os om, hvor skrøbelig freden i Europa kan være. Vores tilstedeværelse og handlekraft i Nordatlanten og Nordsøen er afgørende for både NATO, vores allierede – og for Danmarks sikkerhed. Netop derfor er det afgørende, at vi vælger klogt, når der skal udpeges syv superhavne til militære og civile formål.
Hanstholm Havn bør være en af dem.
En strategisk perle
Hanstholm ligger ideelt placeret. Kun ca. 120 km fra Norge, tæt på både Sverige og Storbritannien, og med direkte adgang til nogle af de mest trafikerede og vigtige havområder i hele Nordeuropa. Hanstholm Havn har historisk været brugt som strategisk knudepunkt – ikke mindst under Anden Verdenskrig, hvor den tyske besættelsesmagt etablerede et af de største kystbatterier i hele Atlantenetværket netop her.
Det var ikke tilfældigt: Fra Hanstholm kunne man kontrollere hele indsejlingen til Skagerrak. Dengang kunne kanonerne skyde halvvejs til Norge – i dag ville det være avancerede sensorer, missiler og flådeenheder, der kunne sikre farvandet mod fjendtlige aktører.
Sårbare naboer
De andre havne, der nævnes som kandidater – f.eks. Frederikshavn og Hirtshals – er i dag præget af tung civil trafik. Store færgeruter til Norge, Sverige og færøerne gør disse havne livsvigtige for civil infrastruktur, turisme og erhverv. Men netop derfor vil de være meget sårbare i krigstid. En fjende, der vil lamme Danmark og vores forsyningslinjer, skal blot ramme disse knudepunkter.
At blande civilt og militært i sådanne havne er kortsigtet og risikabelt. I stedet bør vi tænke strategisk og fremad. Hanstholm Havn er relativt uafhængig af civil passagertrafik – og netop det gør den oplagt som en robust, selvstændig militær superhavn.
Klar til at blive forsvarets vestlige bastion
Med de rette investeringer kan Hanstholm Havn hurtigt opgraderes til at modtage forsyningsskibe, transportere materiel, servicere flådefartøjer og fungere som udgangspunkt for både danske og allierede operationer i Nordatlanten og Nordsøen. En stærk dansk tilstedeværelse i Hanstholm vil samtidig være et tydeligt signal om, at Danmark tager sin suverænitet alvorligt – også i Vestdanmark.
Det er ikke kun København og Østersøen, der skal forsvares. Det er hele riget – og her er Hanstholm en naturlig vestlig bastion.
Et valg med omtanke
I Nye Borgerlige ønsker vi ikke blind centralisering og tomme prestigeprojekter. Vi ønsker reelle løsninger, der styrker Danmark. At udpege Hanstholm Havn som en superhavn er netop et sådan valg. Det er ikke baseret på floskler og embedsmandsregneark, men på sund fornuft, geostrategisk realitet og et klart blik for, hvor Danmarks fremtidige forsvar skal forankres.
Lad os ikke begå samme fejl som tidligere og glemme de stærke muligheder, som Nordvestjylland rummer. Hanstholm Havn er ikke bare en mulighed – den er et nødvendigt valg for Danmarks sikkerhed.
Læs også: