Brasilien og gode minder venter på Malthe Jakobsen

Efter et stærkt resultat i European Le Mans Series er Malthe Jakobsen klar til endnu en stor motorsportsweekend. Den thyboiske racerkører er tilbage i Team Peugeot TotalEnergies, når FIA World Endurance Championship (WEC) genoptager sæsonen på legendariske Autódromo di Interlagos i São Paulo, Brasilien.

Løbet på den ikoniske bane vækker gode minder hos Malthe Jakobsen. Det var nemlig netop her sidste år, at han sikrede sig sine første VM-point i karrieren.

– Det var stort at få de første VM-point på kontoen, og ikke mindst fordi det er en af de sværere baner på kalenderen. Sidste år lykkedes det jo ret godt, så jeg håber, at vi kan komme godt igennem igen i år, siger Malthe Jakobsen.

Siden det første pointresultat i Brasilien har den 21-årige thybo fortsat med at samle erfaring og point i den stærke Hypercar-klasse, hvor konkurrencen er blandt verdens hårdeste.

Jakobsen tør dog ikke love et bestemt resultat på forhånd. Ifølge ham bliver mange faktorer afgørende, når feltet søndag tager hul på 6 Hours of São Paulo.

– Vi bør kunne køre os i pointene, og måske kan vi også mere end det – men det er virkelig svært at sige. Vejret kan være ret specielt, så strategien er super vigtig at ramme rigtig, siger han.

Selvom udfordringerne er mange, glæder han sig til weekenden på Interlagos, hvor både banen og de brasilianske fans skiller sig ud.

– Banen er fed, og stemningen blandt de brasilianske fans er vild, så det skal nok blive en god weekend, lyder det optimistisk fra Malthe Jakobsen.

Team Peugeot TotalEnergies kommer til Brasilien med en Peugeot 9X8-racer, der ifølge Jakobsen bør passe godt til banen. Men i et ekstremt tæt Hypercar-felt kan små detaljer blive afgørende.

Løbet bliver årets næste store udfordring efter 24 timers-løbet på Le Mans og køres søndag klokken 16.30. 6 Hours of São Paulo kan følges live på TV2 Sport, Eurosport og FIAWEC+.

af Christian Kjeldsen

Relaterede artikler

Mors, Topnyheder

Meiner Nørgaard langer ud efter budgetprocessen på Mors

Han kritiserer både den politiske retning og det, han kalder manglende åbenhed fra konstitueringsgruppen, der består af A, B, C, SF og DF.
2 min read
Mors, Topnyheder

Radikale: Vi vil ikke låse os fast før budgetforhandlingerne på Mors

Hvor meget der kan ændres i det kommende sparekatalog, afhænger ifølge De Radikale i høj grad af, hvor stort et beløb kommunen ender med at skulle finde.
3 min read
Mors, Topnyheder

Dansk Folkeparti holder kortene tæt til kroppen omkring budget på Mors

Dansk Folkeparti vil endnu ikke melde konkrete besparelser eller politiske krav ud i forbindelse med Morsø Kommunes kommende budget.
3 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.