Alive Festival i Thy har netop offentliggjort de første fire navne til næste års festival. Det sker efter en rekordstor udgave i 2025, hvor festivalen meldte udsolgt og samlede flere gæster end nogensinde før.
Trods vækst holder festivalen fast i sit særlige format med fokus på nærvær og plads til pauser mellem musikalske højdepunkter.
– Alive Festival 2025 var vores største nogensinde, men publikum værdsatte netop de pauser og det nærvær, der kendetegner festivalen, siger kunstnerisk ansvarlig Nicolai Demuth.

De første navne er det danske sangskrivertalent Giift, det islandske band Inspector Spacetime, farverige Slush Eyes og sangerinden Soleima, der spiller en stemningsfuld koncert i skoven.
– Alive Festival handler om at præsentere artister, der tør udfordre rammerne og publikum. Det er netop det, vi starter 2026 ud med, siger Demuth.
Alive Festival 2026 finder sted den 23.–25. juli i Christiansgave i Thisted. Partoutbilletter koster 1.120 kroner, mens ungdomsbilletter kan købes for 920 kroner.




