Agger Badehotel ryddet på under en time

Under en time. Så hurtigt gik det med at rydde Agger Badehotel for inventar lørdag. Her havde ejerne nemlig lavet Åbent Hus, hvor man kunne komme og hente hele inventaret mv. imod at donere et lille beløb til den nye Agger Fælledpark, skriver Ligeher.nu.

“Nu går den indledende fase med den indre nedbrydning og fjernelse af miljøfarlige dele, som asbest, i gang. Herefter forventer vi at få godkendt en byggetilladelse”, fortæller Arkitekt Søren Sarup til mediet.

Læs mere her

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Regionalt, Sport, Topnyheder

TV 2 står fast : sender Skotland-Danmark på mindre kanaler

Danskerne kan se VM-kvalifikationskampen mellem Skotland og Danmark tirsdag kl. 20.45 på TV 2 Charlie, TV 2 Sport og TV 2 Play.
1 min read
Mors, Thy, Topnyheder

Så er valget skudt i gang – HUSK at stemme !!

Så er stemmelokalerne åbne, og kandidaterne starter på en dag, hvor der bides negle i både Thy og på Mors efter en hård valgkamp. Der kan stemmes frem til kl. 20.00 i aften.
1 min read
Mors, Topnyheder

Morsø Gymnasium gennemfører exitpoll på valgdagen

Når vælgerne på Mors går til stemmeurnerne den 18. november, vil de møde engagerede elever fra Morsø Gymnasium ved alle fem valgsteder.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.