Afviser kritik fra Forældrebestyrelsen for Bedsted Skole

Casper Søe-Larsen (LA), formand for Børne- & Familieudvalget i Thisted Kommune, understreger, at beslutningen om at lukke almenafdelingen på Bedsted Skole følger kommunens kriterium om, at en skole skal have mindst 75 elever for at være bæredygtig.

– Jeg har stor respekt for engagementet omkring Bedsted Skole. Men beslutningen er ikke opstået pludseligt. Kommunalbestyrelsen har tidligere vedtaget, at en skole skal have mindst 75 elever for at være bæredygtig, og det er den ramme, vi følger, siger Casper Søe-Larsen.

Afviser tvivl om besparelse
Lukningen kan spare kommunen for 4,4 millioner kroner, men eleverne skal stadig undervises, hvilket skaber ekstra udgifter til personale, lokaler og transport. Transporten forventes dog ikke at give væsentlige merudgifter, da eksisterende busruter blot skal justeres.

– Økonomisk handler det ikke om at sætte elevprisen til nul. Vurderingen er, at eleverne kan indpasses i eksisterende klasser i Hurup, og dermed undgår vi oprettelse af cirka fire nye klasser – omkring 3 mio. kr. – samt cirka 1,4 mio. kr. i ledelse, administration og andre følgeudgifter. Derfor er der tale om en reel nettobesparelse, påpeger Casper Søe-Larsen.

Svær, træls men nødvendig beslutning
Han understreger, at beslutningen er svær, men nødvendig for hele kommunens skolevæsen:

– Vi har ansvar for både kvalitet og økonomisk bæredygtighed. De økonomiske konsekvenser er grundigt gennemgået og indgår fuldt oplyst i beslutningsgrundlaget.

Skolebestyrelsen kritiserer processen for manglende gennemsigtighed og mener, at konsekvenserne for elever og lokalsamfund ikke er belyst, hvilket Casper Søe-Larsen afviser.

Læs skolebeestyrelsens opråb her:

af Redaktionen

Relaterede artikler

Mors, Sport, Topnyheder

Mads Svane på vej til SG Flensburg-Handewitt?

Mads Svane leverer en stor sæson for Bjerringbro-Silkeborg Håndbold – men vil ikke kommentere på rygter om et skifte til Tyskland.
1 min read
Sport, Thy, Topnyheder

HISTORISK : Jonas Vingegaard vinder Paris-Nice som første dansker

For Jonas Vingegaard var det tredje forsøg – og første samlede sejr – i Paris-Nice.
1 min read
Mors, Sport, Thy, Topnyheder

Skive rykker op i Herreligaen og skal møde Mors-Thy

Skive fH er klar til Herreligaen i næste sæson.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.