Aalborg Håndbold siger farvel til kæmpe profil og kulturbærer

Som 20-årig kom Buster Juul til Aalborg Håndbold fra barndomsklubben Skanderborg Håndbold og har siden da været med til at vinde seks danske mesterskaber og tre pokaltitler, ligesom det er blevet til to finaler i EHF Champions League.

Desuden er Juul pr. dags dato den mest scorende spiller i Aalborg Håndbolds historie med 1.570 mål, mens han på listen over spillere med flest kampe for klubben er på en andenplads, lige efter anfører René Antonsen, med foreløbig 481 kampe.

Se Buster Juuls annoncering af stoppet her:

Direktør Jan Larsen er bevidst om, at det er en kulturbærer, der til sommer forlader Aalborg Håndbold.

– Det er selvfølgelig vemodigt, at en person som Buster, der i den grad har været med til at profilere klubben gennem en lang årrække, har valgt at søge nye græsgange. Når det er sagt, så har vi selvfølgelig den største respekt for beslutningen, der også involverer Busters familie, ligesom alting naturligt nok må komme til en ende før eller siden, siger Jan Larsen og fortsætter:

– Ikke bare som spiller, men i høj grad også som person, har Buster været meget værdifuld for Aalborg Håndbold. En ting er hvad man ser på banen, hvor han indiskutabelt har holdt et højt og stabilt niveau i mange år, men også uden for stregerne har han spillet en stor rolle og taget et stort ansvar. Det har især været tydeligt i de senere år, hvor han har taget ekstra hånd om både nye og unge spillere der er kommet til klubben og byen.

Foto : Aalborg Håndbold

af Redaktionen

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Fra satellitteknologi i Hviderusland til industriteknik på Mors

Da Sviatlana Bandarenkas mand fik arbejde som smed hos HE-VA på Mors, valgte hun at rykke teltpælene op og flytte med. Det blev starten på en ny tilværelse – og en ny uddannelse.
3 min read
Job & Erhverv, Kultur, Mors, Regionalt, Thy, Topnyheder

Radio Limfjord og Limfjord Mix topper officiel lytterundersøgelse

Radio Limfjord og Limfjord Mix leverer imponerende lyttertal i en ny lytterundersøgelse fra KANTAR Gallup, som måler radiolytning for DR og landets kommercielle radiostationer.
2 min read
Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Hanstholm mister norsk godsrute – Hirtshals overtager

Det norske rederi Egil Ulvan Rederi AS har valgt at flytte sit danske anløb til konkurrenten Hirtshals, efter at godsmængderne dér viste sig større.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.