500.000 kr. til restaurering af forsamlingshus på Mors

Fra Christiansborg sendes nu en økonomisk håndsrækning til Mors.

Et bredt politisk flertal har netop godkendt midler til en række kulturelle initiativer, og blandt modtagerne er Det Ottekantede Forsamlingshus i Øster Jølby, som får 500.000 kroner til restaurering.

Det fredede forsamlingshus er blandt de første af sin slags i Danmark og har i generationer dannet rammen om et aktivt og mangfoldigt kulturliv på Mors.

Igennem længere tid har de to lokale folketingsmedlemmer Torsten Schack Pedersen (V) og Simon Kollerup (S) arbejdet for at sikre statslig støtte til restaureringen, og de glæder sig nu over, at indsatsen bærer frugt.

“Det Ottekantede Forsamlingshus er noget helt særligt for os på Mors. Jeg er derfor rigtig glad for, at vi nu sender penge til Erslev, så huset kan vedligeholdes og fortsat danne ramme om mange gode oplevelser i lokalområdet,” siger Torsten Schack Pedersen.

“Forsamlingshuset har nogle helt enestående rammer med en sal, der egner sig til mange slags arrangementer. Det er en del af vores fælles kulturarv, og den skal vi passe godt på. Derfor er jeg stolt over, at vi nu har sikret, at der kommer en halv million kroner til Mors,” siger Simon Kollerup.

Midlerne kommer fra det såkaldte kulturelle aktstykke, hvorfra man fordeler midler til en lang række projekter over hele landet, der skal styrke kulturen for både børn, unge og voksne.

Foto : Arkivfoto, Morsø Kommune

af Redaktionen

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Thy, Topnyheder

Markant fremgang på Hanstholm Havn: Omsætning stiger med 28 procent

Udviklingen er båret af øget trafik og en styrket kommerciel indsats på havnen kombineret med en effektiv drift og et vedvarende fokus på omkostningsstyring.
3 min read
Kultur, Mors, Topnyheder

Nordmors samler hele øen i stort kulturløft: “Vi vil vise alt det, vi kan sammen”

Bag initiativet står Nordmors Erhvervsudvikling, Nordmors Beboerforening og Nordmors Friskole.
2 min read
Alarm 112/114, Job & Erhverv, Mors, Thy, Topnyheder

Indbrud stiger igen – markant udvikling i Thy og Mors

Antallet af indbrud i private hjem er igen stigende på landsplan – og udviklingen rammer skævt i Nordjylland, viser nye tal fra Danmarks Statistik.
1 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.