49 ugers ventetid for at komme til hørelæge i Thy og på Mors

Ventetiden på at få en høreundersøgelse i Thy og på Mors er for lang. Den er nemlig helt oppe på 49 uger, og det er for lang tid.

Det slår formanden for regionens sundhedsudvalg, læge Lina Hundebøl Jespersen fra Klitmøller fast overfor DR P4 MidtVest.

Den lange ventetid skyldes dels økonomi og prioriteringer i sundhedssektoren, men også at man har opsagt samarbejdet med en lokal høreklinik på Mors.

Lina Hundebøl Jespersen efterlyser en national handlingsplan for at komme de lange ventider til livs. Det er nemlig et problem over hele landet, og ikke kun lokalt.

Foto: Line Bloch Klostergaard / Region Nordjylland

af Redaktionen

Seneste Nyt

Relaterede artikler

Job & Erhverv, Mors, Topnyheder

Lokale Konservative lægger afstand til partiformanden i muslingesagen

Et fælles udspil fra SF, De Radikale og De Konservative er netop blevet sendt ud. Det foreslår bl.a. et forbud mod muslingeskrab i trawlfrie områder og Natura 2000-områder. Til vores store overraskelse og skuffelse står vores egen partiformand Mona Juul som medunderskriver.
3 min read
Alarm 112/114, Regionalt

Mand sigtet for brand i Skive Plantage

En 37-årig mand fra lokalområdet er blevet sigtet for forsætlig brandstiftelse i forbindelse med den store brand i Skive Plantage torsdag aften.
1 min read
Kultur, Mors, Topnyheder

Kulturmødet : over 1.000 stemmer i årets program

Med sit hidtil største program og deltagelse fra over 200 organisationer og 1.000 stemmer sætter Kulturmødet fokus på alt fra scenekunst, musik og litteratur til politiske debatter og internationale samarbejder.
2 min read

Hjælp os med at dække din by
– Tip os om nyheder!

Så er du med til at hjælp os med at dække de vigtigste historier i dit lokalområde.